AWS & DevOps Mühendisi

AWS & DevOps kursunda, Amazon'un bulut hizmeti AWS ve yazılım geliştirme ile IT operasyonlarını entegre eden DevOps yaklaşımını birleştiren modern bir eğitim alarak, sektörde talep edilen yetkinlikleri kazanacaksınız.

AWS & DevOps Nedir?

AWS & DevOps kursumuz iki ana modülden oluşmakta olup bunlardan AWS, günümüzün en popüler teknoloji trendlerinden bulut bilişim alanında %34 ile dünyada en fazla pazar payına sahip olan Amazon’un sunduğu bulut hizmetidir.

DevOps ise, yazılım geliştirme (Developer) ve IT operasyon (Operations) süreçlerini birbirlerine entegre eden bir yaklaşım ve uygulamalar bütünüdür. Günlük yaşamdan örnek vermek gerekirse, DevOps terimindeki Dev, bir restoranın mutfağında yemeği yapan ahçıyı, Ops ise bu yemeğin masada müşteriye sunulmasını ifade eder. Yani DevOps’un birinci aşamasında yazılım geliştirme yer alırken ikinci aşamada ise bu yazılımın müşteriye sunulması yer almaktadır. İşte DevOps bu iki süreci yürüten ekiplerin birlikte çalışmasını amaçlayan bir dizi disiplin ve araçtan oluşur.

DevOps sürecinin AWS ile birleşmesi ise, yazılım ürün ve süreçlerinin güvenli ve yüksek performanslı AWS bulut altyapısında çalıştırılmasını ifade etmektedir. TechPro Education AWS & DevOps Engineer eğitimi ile, bu iki güçlü platformu bir araya getirerek modern yazılım-dağıtım süreçlerini bütün yönleriyle optimize etmeyi öğreneceksiniz.

AWS & DevOps Engineer Kimdir? Ne İş Yapar?

AWS & DevOps Engineer, yazılım geliştirme ve IT operasyonlarını birleştiren DevOps yaklaşımını, Amazon'un güçlü bulut platformu AWS ile entegre eden uzmandır. Bu rol, yazılımın geliştirilmesinden dağıtımına kadar olan tüm süreçleri optimize etmeyi ve AWS bulut altyapısında güvenli çözümler oluşturmayı amaçlar. TechPro Education AWS & DevOps Engineer eğitimi ile, bu heyecan verici ve çok talep gören alanda aylar içinde uzman olabilirsiniz.

Neden AWS & DevOps?

1. Dünya Ekonomik Forumu 2023 raporuna göre, Bulut teknolojileri önümüzdeki beş yıl içerisinde firmaların en çok kullanacağı ilk 5 teknoloji arasında yer alıyor.

2. AWS, %34’lük pazar payı ile en büyük üç bulut sistemi içerisinde rakipleri olan Google Cloud ve Microsoft Azure’un toplamından daha fazla pazar payına sahiptir.

3. Geleceğin teknolojisi olarak görülen Bulut bilişim pazarında lider olan AWS ile yazılım geliştirme ve operasyon süreçlerinin merkezinde yer alan DevOps’un birleşimi, çok geniş kariyer fırsatları sunmaktadır.          

Neden Bootcamp?

Bootcampler, IT ve yazılım sektöründe, şirketlerin aradığı spesifik niteliklere sahip olan uzmanları kısa zamanda yetiştiren online eğitim kurumlarıdır. Eğitim içerik ve metodlarımız, sektördeki talep ve ihtiyaçlara göre tasarlanmakta ve sürekli güncellenmektedir. Bu bağlamda, TechPro Education, AWS & DevOps Engineer kursuyla, teknoloji şirketlerinin aradığı donanımı en üst seviyede size kazandırmayı hedeflemektedir.

 • Bootcampler doğrudan, sektörün aradığı spesifik uzman ihtiyacına yönelik tasarlanmış bir eğitim konsepti sunar.
 • Bootcamplerde işe girebilecek düzeyde bilgi ve beceriyi 6-8 ay gibi kısa bir sürede kazanırsınız.
 • Bootcamplerde gereksiz detaylar öğretilmez; sadece iş hayatında kullanacağınız bilgi ve becerileri öğrenirsiniz.
 • Bootcampler sadece eğitim vermez, mentörlük ve kariyer hizmetleriyle işe girene kadar sizi desteklemeye devam eder.
 • Sürenin kısalığı ve online eğitim avantajıyla bootcampler, öğrenim masraflarını minimize eder.

Neden TechPro Education?

1. Sektörel Tecrübemiz

TechPro Education kurucuları, ABD’de Bank of America, Mastercard, ve Boats Group gibi dünya çapındaki IT firmalarında çalışmaktadır. Sektörün tam merkezinde olmanın avantajıyla yeni trend ve gelişmeleri yakından takip ederek kullanıyor ve anında eğitimlerimize yansıtıyoruz.

Bundan dolayı TechPro Education, bağımsız değerlendirme kuruluşu Career Carma tarafından 2023’ün en iyi Bootcamp'i arasında gösterilmektedir.

2. Geniş Bir Network

4 yılı aşkın süredir binlerce mezunumuzla birlikte oluşturduğumuz, teknoloji ve kariyer odaklı çok geniş bir networkün desteğini, eğitim ve iş bulma sürecinde her an yanınızda hissedeceksiniz.

3. Sertifikasyon Sınavlarına Hazırlık

TechPro Education AWS&DevOps kurs içeriği, öğrencilerimizi bu alandaki sertifikasyon sınavlarına en iyi şekilde hazırlayacak şekilde tasarlanmıştır.

4. Kariyer Desteği

Kariyer koçlarımız, size özel hazırladıkları kariyer planlarıyla kursa başladığınızdan işe girdiğiniz ana kadar yanınızdalar. IT sektöründe kariyer hedefleyenler için çok önemli olan Resume & CV hazırlama, Linkedin profili oluşturma ve iş mülakatlarına hazırlık konularında verdiğimiz birebir rehberlik ve eğitimlerimizle kariyer hedeflerinizi ulaşılır kılıyoruz.

5. Mentörlük Hizmetlerimiz

Mentörlerimiz, haftalık oturumlarda ve ihtiyacınız olan her an yanınızdalar. Mentörlerimiz öğrenme sürecinizi birebir takip ederek bilgi eksiklerinizi tamamlıyor ve problemlerinize çözüm üretiyorlar. Bununla birlikte, kurs boyunca yapacağınız projelerde ve iş mülakatlarına hazırlık konusunda da size danışmanlık yapıyorlar.

6. Teknik Destek

Profesyonel teknik ekibimiz, kurulum ve erişim başta olmak üzere tüm teknik sorunlarınıza anında müdahale ederek çözüyor ve eğitiminize odaklanmanızın önündeki engelleri ortadan kaldırıyorlar.

7. Gündüz & Akşam Esnek Ders Saatleri

TechPro Education’ın programlarının çoğu hem gündüz hem de akşam ders saati seçenekleriyle sunulmakta olup, hangi zaman dilimi sizin için daha uygunsa onu tercih edebilirsiniz.

8. Türkçe-İngilizce Kurs Seçenekleri

Türkçe ve İngilizce olarak 2 dilde sunduğumuz programlarımızdan birine kayıt olan öğrencilerimize, diğer dilin ders kayıtlarına da ücretsiz erişim hakkı veriyoruz.

9. Küçük Çalışma Grupları

TechPro Education’da “Bu konuyu anlamadım”, “Dersten geri kaldım” gibi sorunlara yer yok. Anlaşılmayan konularla ilgili ya da herhangi bir nedenle dersi takip edememiş öğrencilerimize özel küçük çalışma grupları oluşturuyor ve geri kalmanıza izin vermiyoruz.

10. Zengin Dijital Dokümantasyon

Uzman eğitmenlerimiz tarafından hazırlanan Java Soru Bankası, Salesforce Apex Soru bankası vb. mülakat & sertifika sınavlarına hazırlık dokümanları ile derslerin pekişmesine yönelik hazırladığımız dijital dokümanları tamamen ücretsiz olarak sunuyoruz. Bunlarla birlikte, ders kayıtlarımızı konu başlıklarına göre ayırarak kısa videolar oluşturuyor ve  hizmetinize sunuyoruz.

11. Proje Tabanlı Eğitim

Öğrendiğiniz konuları, eğitim boyunca yapacağınız çok sayıda mini proje ile anında ve kurs sonundaki bitirme projesiyle de kapsamlı bir şekilde uygulama fırsatı bulacaksınız.

12. İngiltere’den Üniversite Diploması

İngiltere’de bulunan Richmond College ile yaptığımız işbirliği doğrultusunda; tüm öğrencilerimiz TechPro Education’dan mezun olduktan sonra hiçbir ekstra ders almadan sadece Richmond College’ın belirlediği ödev ve sınavları tamamlayarak İngiltere’de 2 yıllık bir üniversite eğitimi almış olacaklar. İsteyenler Richmond College’da ya da İngiltere’de başka bir üniversitede yalnızca 1 sene okuyarak “IT and Computing” alanında tüm dünyada geçerli tam lisans diploması alabilecekler. Richmond College, TechPro Education mezunlarına bu imkanı, normal ücretin %60’ına varan indirimlerle sunuyor. Detaylı bilgi için Richmond College sayfamızı inceleyebilirsiniz.

13. Ekstra Yabancı Dil Eğitimi

ABD’den Lena Schools ile yaptığımız  işbirliği sonucunda, kurslarımızdan herhangi birine kaydolan öğrencilerimizin tamamına Rosetta Stone’un İngilizce başta olmak üzere 24 ayrı yabancı dil eğitimini tamamen ücretsiz sunuyoruz.

14. Almanya Job Center İşbirliği

Almanya’dan aldığımız Job Center akreditasyonu ile, Almanya’da yaşayan öğrencilerimiz artık TechPro Education’dan tamamen ÜCRETSİZ eğitim alma şansına sahipler.  Almanya’daki öğrencilerimiz, Job Center onaylı sunduğumuz kurslarla; maliyet ve iş bulma kaygılarından uzak biçimde sadece hayallerindeki kariyere odaklanacaklar.

Kurs ne kadar sürecek?

AWS & DevOps Engineer kursumuz toplam 22 hafta sürmektedir.

Eğitimde Hangi Konular Yer Alıyor?

IT Fundamentals

IT Fundamentals derslerimiz, hem bilgi teknolojileri dünyasının temel kavramlarını öğrenmenizi sağlıyor hem de AWS & DevOps dünyasına girmeden önce sağlıklı bir altyapı edinmenizi sağlıyor.

SDLC (Software Development Life Cycle)

Yazılım geliştirme sürecini en başından sonuna kadar doğru yönetebilmek için gerekli olan SDLC, bu sürece bütünsel bir yaklaşım getirmeyi amaçlayan DevOps açısından da hayati derecede önem taşıyor.

Git & GitHub

Yazılım projelerinde değişikliklerin takibini Git ile ortak projeler geliştirmeyi mümkün kılan GitHub platformları, DevOps mühendisliği açısından da  kritik öneme sahip. Bu dersler ile Git ve GitHub araçlarını bütün özellikleriyle etkin bir şekilde kullanmayı öğreneceksiniz. Bu alandaki bilgi ve beceriniz, modern yazılım geliştirme süreçlerine uyum sağlamanızı kolaylaştırarak iş piyasasında sizi herkesten birkaç adım öne çıkaracak.

SQL (Structured Query Language)

Veri tabanları ile iletişim kurmak ve veri tabanı yönetim sistemleri aracılığıyla buralardan veri çekmek, sorgulamak, ve yönetmek için kullanılan uluslararası bir sorgu dili olan SQL, tüm yazılım mühendislerinin kazanması gereken temel beceriler arasında bulunuyor.

Python

Eğitimimizin bir parçası olan Python dersiyle, AWS ve DevOps uygulamalarında otomasyon ve altyapı yönetimi gibi kritik görevlerde sıklıkla kullanılan Python diline dair temel seviyede bilgi ve beceri kazanacaksınız.

Network

Ağ yapıları ve iletişim protokollerinin temelini oluşturan Network bilgisi AWS ve DevOps süreçlerinde hayati öneme sahiptir. Bu modülde, güvenli ve etkili bir şekilde ağ kaynaklarını nasıl yöneteceğinizi ve optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.

Windows Server

Bu dersle, AWS ve DevOps süreçlerinde sıklıkla kurumsal altyapıların bir parçası olarak kullanılan Windows Server'ı etkili bir şekilde yönetmeyi ve AWS & DevOps uygulamalarına nasıl entegre edildiğini göreceksiniz.

Linux

Açık kaynaklı bir işletim sistemi olan Linux, AWS ve DevOps altyapılarında sıklıkla tercih edilen bir platformdur. Bu ders sayesinde, Linux'un AWS & DevOps süreçlerinde nasıl kritik bir rol oynadığını ve bu platformu nasıl etkili bir şekilde yöneteceğinizi öğreneceksiniz.

AWS (Amazon Web Services)

Kursun iki ana modülünden biri olan AWS (Amazon Web Services) dersinde bulut bilişim sektöründe %34 pazar payı ile lider olan Amazon'un sunduğu kapsamlı bulut hizmetlerini detaylı bir şekilde öğreneceksiniz. 40 günlük ders sürecinde, AWS'nin sunduğu pek çok hizmetin nasıl kullanılacağına dair pratik bilgiler edineceksiniz.

AWS, DevOps süreçleri ile entegre olduğunda, yazılım ürün ve süreçlerinin daha güvenli ve hızlı hale gelmesini sağlar. AWS'nin bulut altyapısı, DevOps uygulamaları için ideal bir platform sunmaktadır. Kapsamlı bir AWS bilgisi verilen bu modül sayesinde, modern yazılım dağıtım süreçlerini AWS ile nasıl optimize edeceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Docker

Docker, uygulamalarınızı ve onların çalıştığı ortamı bir 'konteyner' içinde paketleyerek, uygulamanızın herhangi bir sistemde aynı şekilde çalışmasını sağlayan bir teknolojidir. Bu açıdan AWS ve DevOps süreçlerinde Docker bilgisi, uygulamaların farklı ortamlarda sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için oldukça önemlidir. Bu derste, AWS & DevOps altyapılarında Docker’ın nasıl etkili bir şekilde kullanılacağını öğreneceksiniz.

Terraform

AWS ve DevOps süreçlerinde, Terraform sayesinde karmaşık bulut altyapılarını hızlı ve tutarlı bir şekilde oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. Bu dersle birlikte, Terraform'ın AWS & DevOps altyapılarında nasıl zaman ve kaynak tasarrufu sağladığını öğreneceksiniz.

Ansible

Ansible, sunucuları ve altyapıyı otomatik olarak yapılandırmak ve yönetmek için kullanılan bir otomasyon aracıdır. AWS ve DevOps uygulamalarında, Ansible ile sistemlerinizi hızlı ve hatasız bir şekilde kurabilir ve yönetebilirsiniz. Bu ders sayesinde, Ansible'ın AWS & DevOps altyapılarında nasıl etkili bir şekilde kullanılacağını öğreneceksiniz.

Jenkins

Kod değişikliklerini otomatik olarak derleyerek test eden ve ürün ortamına dağıtarak yazılım geliştirme sürecini hızlandıran Jenkins, DevOps açısından vazgeçilmez bir araçtır. Bu ders sayesinde Jenkins’i bütün yönleriyle kullanmayı öğrenerek DevOps süreçlerini nasıl hızlandırdığını göreceksiniz.

Kubernetes

Kubernetes dersinde, konteyner yönetiminin nasıl yapıldığını derinlemesine öğreneceksiniz. Kubernetes’in, birden fazla sunucu üzerinde çalışan konteynerleri optimize edebilme yeteneklerini keşfedeceksiniz.

Prometheus & Grafana

Prometheus ve Grafana dersimizle, DevOps süreçleri açısından gerçek zamanlı izleme ve görselleştirme konularında kapsamlı bir eğitim alacaksınız. Bu araçlar, AWS ve DevOps altyapısında performansı izlemek, hataları tespit etmek ve süreçleri optimize etmek için vazgeçilmezdir. Eğitimimizle birlikte, karmaşık veri setlerini anlamak ve iş yüklerinizi daha etkin bir şekilde yönetmek için bu güçlü araçları nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

Bitirme Projesi

Kurs sonunda yapacağınız 3 haftalık final projesinde, eğitim boyunca öğrendiğiniz bütün araçları uygulama fırsatı bulacaksınız.

Bitirdikten Sonra Hangi İşlere Başvurabilirim?

AWS & DevOps Engineer kursunu bitirdikten sonra aşağıdaki pozisyonlara iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

 • -  DevOps Engineer
 • -  Secops/Devsecops Engineer
 • -  Automation Engineer
 • -  Site Reliability Engineer
 • -  Unix/Linux Engineer
 • -  Infrastructure Engineer
 • -  System(s) Engineer
 • -  AWS Consultant
 • -  AWS Cloud Engineer
 • -  System Administrator

Bu Alandaki Maaşlar Ortalama Ne Kadardır?

ABD’de bir DevOps Engineer yıllık ortalama 126.304 $ kazanmaktadır. Bir AWS Consultant ise 118.915 $ kazanmaktadır. (Kaynak: indeed.com)