Siber Güvenlik

Siber Güvenlik kursu ile, siber tehditleri analiz ve güvenlik stratejileri geliştirme becerileri kazanarak dijital dünyanın koruyucusu olacaksınız.

Siber Güvenlik Uzmanı Kimdir, Ne İş Yapar?

Siber Güvenlik Uzmanı, bilgisayar sistemlerini, ağları, sunucuları, mobil cihazları ve her türlü veriyi dijital tehditlerden koruma konusunda uzmanlaşmış kişiyi ifade eder.

Dijitalleşmenin yaşamlarımızı çok hızlı dönüştürdüğü günümüzde, siber güvenlik hiç olmadığı kadar önemli hale gelmiştir. Siber Güvenlik Uzmanı, bu dijital dünyanın koruyucusu olup şirketlerin, kurumların ve bireylerin dijital varlıklarını siber tehditlere karşı koruma görevini üstlenir.

Bir Siber güvenlik uzmanı, sadece saldırıları tespit etmekle kalmaz, aynı zamanda bu saldırıları önlemek için stratejiler geliştirir. Güncel tehditleri analiz eder, güvenlik zafiyetlerini belirler ve bu zafiyetleri gidermek için eylem planları oluşturur.

Neden Siber Güvenlik?        

1. Dünya Ekonomik Forumu 2023 raporuna göre, Siber Güvenlik  dünyada en hızlı büyüyen dördüncü meslektir.

2. Uluslararası araştırma kuruluşu McKinsey’in son raporuna göre, 2025 yılına kadar siber saldırılardan kaynaklı zararın yıllık 10,5 trilyon dolara ulaşması öngörülüyor. Buna göre Siber Güvenlik sektörünün önümüzdeki yıllarda hızla büyüyerek kariyer imkanlarının da artması bekleniyor.

3. 2022 itibarıyla küresel olarak 173,5 milyar dolar olan Siber Güvenlik pazar hacminin 2027 yılına kadar 262,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu da yıllık ortalama %11'lik bir büyüme oranına ve genişleyen kariyer fırsatlarına işaret ediyor.

4. Son yıllarda siber tehditlerin artmasıyla birlikte dünya genelinde pek çok ülkede siber güvenlikle ilgili sıkı ve kapsamlı yasal & idari düzenlemeler yapılmıştır. (https://www.aa.com.tr/tr/dunya/ab-siber-guvenlik-kapasitesini-artirmak-istiyor/2875580)

Neden Bootcamp?

Bootcampler, IT ve yazılım sektöründe, şirketlerin aradığı spesifik niteliklere sahip olan uzmanları kısa zamanda yetiştiren online eğitim kurumlarıdır. Eğitim içerik ve metodlarımız, sektördeki talep ve ihtiyaçlara göre tasarlanmakta ve sürekli güncellenmektedir. Bu bağlamda TechPro Education, Siber Güvenlik Uzmanı kursuyla, size teknoloji şirketlerinin aradığı donanımı en üst seviyede kazandırmayı hedeflemektedir.

 • Bootcampler doğrudan, sektörün aradığı spesifik uzman ihtiyacına yönelik tasarlanmış bir eğitim konsepti sunar.
 • Bootcamplerde işe girebilecek düzeyde bilgi ve beceriyi 6-8 ay gibi kısa bir sürede kazanırsınız.
 • Bootcamplerde gereksiz detaylar öğretilmez; sadece iş hayatında kullanacağınız bilgi ve becerileri öğrenirsiniz.
 • Bootcampler sadece eğitim vermez, mentörlük ve kariyer hizmetleriyle işe girene kadar sizi desteklemeye devam eder.
 • Sürenin kısalığı ve online eğitim avantajıyla bootcampler, öğrenim masraflarını minimize eder.

Neden TechPro Education?

1. Sektörel Tecrübemiz

TechPro Education kurucuları, ABD’de Bank of America, Mastercard, ve Boats Group gibi dünya çapındaki IT firmalarında çalışmaktadır. Sektörün tam merkezinde olmanın avantajıyla yeni trend ve gelişmeleri yakından takip ederek kullanıyor ve anında eğitimlerimize yansıtıyoruz.

Bundan dolayı TechPro Education, bağımsız değerlendirme kuruluşu Career Carma’nın 2023 En İyi Yazılım Bootcamp'i arasında yer almaktadır.

2. Geniş Bir Network

4 yılı aşkın süredir binlerce mezunumuzla birlikte oluşturduğumuz, teknoloji ve kariyer odaklı çok geniş bir networkün desteğini eğitim ve iş bulma sürecinde her an yanınızda hissedeceksiniz.

3. Kariyer Desteği

Kariyer koçlarımız, size özel hazırladıkları kariyer planlarıyla kursa başladığınızdan işe girdiğiniz ana kadar yanınızdalar. IT sektöründe kariyer hedefleyenler için çok önemli olan Resume & CV hazırlama, Linkedln profili oluşturma ve iş mülakatlarına hazırlık konularında verdiğimiz birebir rehberlik ve eğitimlerimizle kariyer hedeflerinizi ulaşılır kılıyoruz.

4. Comptia Ortaklığı

TechPro Education, Siber Güvenlik sertifikasyon şirketi COMPTIA’nın resmi partnerı olarak sizi sertifikasyon sınavlarına en iyi şekilde hazırlar.

5. Mentörlük Hizmetlerimiz

Mentörlerimiz, haftalık oturumlarda ve ihtiyacınız olan her an yanınızdalar. Mentörlerimiz öğrenme sürecinizi birebir takip ederek bilgi eksiklerinizi tamamlıyor ve problemlerinize çözüm üretiyorlar. Bununla birlikte, kurs boyunca yapacağınız projelerde ve iş mülakatlarına hazırlık konusunda da size danışmanlık yapıyorlar.

6. Teknik Destek

Profesyonel teknik ekibimiz, kurulum ve erişim başta olmak üzere tüm teknik sorunlarınıza anında müdahale ederek çözüyor ve eğitiminize odaklanmanızın önündeki engelleri ortadan kaldırıyorlar.

7. Gündüz & Akşam Esnek Ders Saatleri

TechPro Education’ın programlarının çoğu hem gündüz hem de akşam ders saati seçenekleriyle sunulmakta olup, hangi zaman dilimi sizin için daha uygunsa onu tercih edebilirsiniz.

8. Türkçe-İngilizce Kurs Seçenekleri

Türkçe ve İngilizce olarak 2 dilde sunduğumuz programlarımızdan birine kayıt olan öğrencilerimize, diğer dilin ders kayıtlarına da ücretsiz erişim hakkı veriyoruz.

9. Küçük Çalışma Grupları

TechPro Education’da “Bu konuyu anlamadım”, “Dersten geri kaldım” gibi sorunlara yer yok. Anlaşılmayan konularla ilgili ya da herhangi bir nedenle dersi takip edememiş öğrencilerimize özel küçük çalışma grupları oluşturuyor ve geri kalmanıza izin vermiyoruz.

10. Zengin Dijital Dokümantasyon

Uzman eğitmenlerimiz tarafından hazırlanan Java Soru Bankası, Salesforce Apex Soru bankası vb. mülakat & sertifika sınavlarına hazırlık dokümanları ile derslerin pekişmesine yönelik hazırladığımız dijital dokümanları tamamen ücretsiz olarak sunuyoruz. Bunlarla birlikte, ders kayıtlarımızı konu başlıklarına göre ayırarak kısa videolar oluşturuyor ve  hizmetinize sunuyoruz.

11. Proje Tabanlı Eğitim

Öğrendiğiniz konuları, eğitim boyunca yapacağınız çok sayıda mini proje ile anında ve kurs sonundaki bitirme projesiyle de kapsamlı bir şekilde uygulama fırsatı bulacaksınız.

12. İngiltere’den Üniversite Diploması

İngiltere’de bulunan Richmond College ile yaptığımız işbirliği doğrultusunda; tüm öğrencilerimiz TechPro Education’dan mezun olduktan sonra hiçbir ekstra ders almadan sadece Richmond College’ın belirlediği ödev ve sınavları tamamlayarak İngiltere’de 2 yıllık bir üniversite eğitimi almış olacaklar. İsteyenler Richmond College’da ya da İngiltere’de başka bir üniversitede yalnızca 1 sene okuyarak “IT and Computing” alanında tüm dünyada geçerli tam lisans diploması alabilecekler. Richmond College, TechPro Education mezunlarına bu imkanı, normal ücretin %60’ına varan indirimlerle sunuyor. Detaylı bilgi için Richmond College sayfamızı inceleyebilirsiniz.

13. Ekstra Yabancı Dil Eğitimi

ABD’den Lena Schools ile yaptığımız  işbirliği sonucunda, kurslarımızdan herhangi birine kaydolan öğrencilerimizin tamamına Rosetta Stone’un İngilizce başta olmak üzere 24 ayrı yabancı dil eğitimini tamamen ücretsiz sunuyoruz.

14. Almanya Job Center İşbirliği

Almanya’dan aldığımız Job Center akreditasyonu ile, Almanya’da yaşayan öğrencilerimiz artık TechPro Education’dan tamamen ÜCRETSİZ eğitim alma şansına sahipler. Almanya’daki öğrencilerimiz, Job Center onaylı sunduğumuz kurslarla; maliyet ve iş bulma kaygılarından uzak biçimde sadece hayallerindeki kariyere odaklanacaklar.

Kurs ne kadar sürecek?

Siber Güvenlik Uzmanı kursumuz bitirme projesiyle birlikte toplam 22 haftada tamamlanmaktadır.

Eğitimde Hangi Konular Yer Alıyor?

Siber Güvenlik Uzmanı eğitimimiz Teori, Uygulama (Hands-on) ve Laboratuvar olmak üzere 3 modülden oluşmaktadır. Her konunun önce teorisi anlatılmakta, hemen ardından yapılan Hands-on ile anında uygulamaya geçilmektedir. Tüm konular bittikten sonra ise hepsinin uygulandığı Laboratuvar çalışması yapılmaktadır.

IT Fundamentals

IT Fundamentals derslerimiz, hem bilgi teknolojileri dünyasının temel kavramlarını öğrenmenizi sağlıyor hem de siber güvenlik dünyasına girmeden önce sağlıklı bir altyapı edinmenizi sağlıyor.

Python

Siber güvenlik alanında başarılı olmak için, yaygın olarak kullanılan Python'un temel ilkelerini ve kavramlarını bilmek çok önemlidir. Bir siber güvenlik analistinin değişkenler, kontrol yapıları, döngüler, fonksiyonlar, hata işleme ve dosya okuma/yazma gibi önemli kavramlara hakim olması gerekmektedir. Python aynı zamanda çeşitli güvenlik araçları geliştirmek için de kullanıldığından bu alanda temel seviyede öğrenilmesi gereken bir dildir.

Linux

Açık kaynak olması, geniş kullanım alanı, özelleştirilebilir yapısı, sunduğu güvenlik araçları ve bir çok sunucu ve bulut hizmetinin Linux tabanlı olmasından dolayı Linux işletim sistemi, siber güvenlik uzmanları tarafından bilinmesi gereken konular arasındadır.

Network

Siber güvenlikte "Network" bilgisi temeldir. Ağlar, dijital dünyanın otoyolları gibidir ve bu yollar üzerindeki trafiği anlamadan güvenliği sağlamak zordur. Siber Güvenlik Uzmanı kursumuzdaki "Network" dersi ile ağ trafiğini analiz etme, potansiyel zafiyetleri tespit etme ve etkili güvenlik önlemleri alma yeteneği kazanacaksınız.

SDLC (Software Development Life Cycle)

Yazılım geliştirme sürecini en başından sonuna kadar doğru yönetebilmek için gerekli olan SDLC, siber güvenlik stratejileri geliştirebilmek açısından da hayati derecede önem taşıyor.        

SQL

Veritabanlarıyla etkileşimde bulunmak ve yönetmek için kullanılan bir sorgu dili olan SQL, siber güvenlikte de kritik bir rol oynamaktadır. Bu eğitimle, hem SQL'in güvenli kullanımını öğrenecek hem de veri tabanlarına yönelik tehditlere karşı nasıl korunacağınızı keşfedeceksiniz.

AWS

AWS, dünya genelinde en çok tercih edilen platform olup bulut bilişim pazarının %30’dan fazlasını elinde tutmaktadır. AWS derslerimizle bulut hizmetlerindeki güvenlik risklerini doğru analiz ederek potansiyel tehditlere karşı korunma yöntemlerini öğreneceksiniz.

Offensive Security Operation

Offensive Security Operation, siber güvenlik analistlerinin bir sistem veya ağdaki güvenlik açıklarını belirlemek için gerçek dünya saldırılarını simüle ettiği proaktif bir yaklaşımı ifade eder. Kursun bu bölümünde Penetration Testing, Red Teaming ve Vulnerability test ve değerlendirmelerinin nasıl yapıldığını bütün yönleriyle öğrenerek Offensive Security Operation konseptine tam olarak hakim olacaksınız.

Defensive Security Operation

Defensive Security Operation, potansiyel tehdit ve saldırılardan sistemleri ve ağları korumayı amaçlayan önceden planlanmış bir diğer siber güvenlik yaklaşımını ifade eder. Bu yaklaşım, güvenlik duvarları, sızma tespit sistemleri ve güvenlik izleme gibi önleyici tedbirlerin uygulanmasını içerir. Defensive Security Operation derslerinde, siber güvenlik alanındaki savunma odaklı yaklaşımın bütün araçlarını tüm yönleriyle kullanma becerisi kazanacaksınız.

Lab Creation

Lab Creation, çeşitli saldırı senaryolarının simule edildiği sanal bir laboratuvar ortamı kurmayı ifade eder. Kursumuzda sizin için sanal bir laboratuvar oluşturarak özellikle offensive security operation’lara yönelik bilgi ve becerilerinizi geliştirmenizi sağlıyoruz.

Laboratuvar Aktiviteleri

Sizin için oluşturduğumuz laboratuvarda, bu alanda popüler olan Splunk, The Hive, Graylog, CORTEX, MISP ve Wazuh gibi güvenlik araçlarını kullanma imkanı bulacaksınız. Bir Siber güvenlik analisti olarak bu araçları, laboratuvar ortamında gerçek zamanlı vakalar için kullanarak deneyim kazanacak ve gerçek dünya senaryolarına tamamen hazır hale geleceksiniz.   

Kursu Bitirdikten Sonra Hangi İşlere Başvurabilirim?

Siber Güvenlik Uzmanı kursunu bitirdikten sonra aşağıdaki tüm pozisyonlara iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

 • - Siber Güvenlik Uzmanı
 • - Siber Güvenlik Analisti
 • - Penetration Tester
 • - Security Analyst
 • - Cyber Security Vulnerability Tester
 • - Information Security Engineer

Siber Güvenlik Uzmanı Ortalama Ne Kadar Kazanır?

ABD’de bir Siber Güvenlik Uzmanı (Cyber Security Analyst) yıllık ortalama 111.244 $ kazanmaktadır. (Kaynak: indeed.com)