Data Science

Data Science kursu size, her türlü veriyi Pyhon kütüphaneleriyle analiz edebilme ve makine öğrenmesi algoritmalarıyla yapay zeka modelleri oluşturabilecek donanımı kazandırmayı amaçlar. 

Data Scientist Kimdir?

Data Scientist (Veri Bilimci), büyük miktarda karmaşık veriyi çeşitli yöntem ve araçlarla analiz ederek bu verilerden anlamlı bilgiler çıkaran ve makine öğrenmesi algoritmaları kullanarak yapay zeka modelleri geliştiren bir veri uzmanıdır.

Data Scientist Ne Yapar?

Veri Toplama: İlk adım, genellikle çeşitli kaynaklardan veri toplamaktır. Bu, anketler, sosyal medya, web siteleri veya başka pek çok farklı kaynak olabilir. Veriler ise, sayısal, kategorik, metinsel, görüntü, ses ve video gibi çok geniş bir yelpazede olabilir.

Veri Temizleme: Toplanan veriler genellikle eksik, hatalı veya gereksiz bilgiler içerir. Data Scientist, öncelikle bu veriyi "temizler" ve analize hazır hale getirir.

Veri Analizi: Temizlenen veri, Python programlama dilinin veri analizi kütüphaneleri, çeşitli veri analizi programları, istatistik ve makine öğrenmesi yöntemleri kullanılarak analiz edilir. Bu analiz, verinin arkasındaki örüntüleri ve trendleri ortaya çıkarır.

Modelleme: Data Scientist, veriden elde ettiği bu içgörülere dayanarak makine öğrenmesi yöntemleri ile tahminlerde bulunmak için modeller oluşturur. Örneğin, bir e-ticaret sitesi için müşterinin bir sonraki alışverişini tahmin etmek gibi.

Sunum: Analizlerin ve bulguların sonuçları, ilgili taraflara sunulur. Bu, bir şirketin ya da kurumun daha bilinçli ve doğru kararlar almasını sağlar.

Neden Data Science?

1. Dünya Ekonomik Forumu 2023 raporuna göre, en çok yükselişte olan meslekler arasında Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi Uzmanlığı birinci sırada gelmektedir. İlk 10’daki mesleklerin 5’i ise Veri Bilimi ile ilgili mesleklerdir.

2. Dünyada üretilen toplam verinin %90’dan fazlası son birkaç yıl içinde üretilmiştir. Bu devasa veri yığınlarını anlamlandırma ve gerçek bilgiye dönüştürmek için veri bilimcilerine ihtiyaç vardır.

3. İnternette 2022 yılında (%90’ı yapılandırılmamış) 94 zettabyte veri üretilmiştir. Yıllık veri miktarının 2025’te 181 zettabyte’a ulaşması beklenmekte olup bu büyük verinin işlenerek analiz edilmesi gerekmektedir. (Kaynak: statista.com)

4. Son yıllarda yapay zeka alanında yaşanan gelişmeler, bu teknolojinin temeli olan veri bilimi ve makine öğrenmesi becerilerini, diğer bütün yeteneklerin önüne geçirmiştir.  

Neden Bootcamp?

Bootcampler, IT ve yazılım sektöründe, şirketlerin aradığı spesifik niteliklere sahip olan uzmanları kısa zamanda yetiştiren online eğitim kurumlarıdır. Eğitim içerik ve metodlarımız, sektördeki talep ve ihtiyaçlara göre tasarlanmakta ve sürekli güncellenmektedir. Bu bağlamda TechPro Education, Data Science kursuyla, veri bilimi ve yapay zeka alanında sektörde talep edilen güncel bilgi ve becerileri en üst seviyede size kazandırmayı hedeflemektedir.

 • Bootcamplerde gereksiz detaylar öğretilmez; sadece iş hayatında kullanacağınız bilgi ve becerileri öğrenirsiniz. Data Science bootcampimizde, rahatlıkla işe girebilecek bir donanımı 6-8 ay gibi kısa bir sürede edinirsiniz.
 • Bootcampler sadece eğitim vermez, mentörlük ve kariyer hizmetleriyle işe girene kadar sizi desteklemeye devam eder.
 • Sürenin kısalığı ve online eğitim avantajıyla bootcampler, öğrenim masraflarını minimize eder.

Neden TechPro Education?

1. Sektörel Tecrübemiz

TechPro Education kurucuları, ABD’de Bank of America, Mastercard, ve Boats Group gibi dünya çapındaki IT firmalarında çalışmaktadır. Sektörün tam merkezinde olmanın avantajıyla yeni trend ve gelişmeleri yakından takip ederek kullanıyor ve anında eğitimlerimize yansıtıyoruz.

Bundan dolayı TechPro Education, bağımsız değerlendirme kuruluşu Career Carma tarafından 2023’ün en iyi Bootcamp'i arasında gösterilmektedir.

2. Geniş Bir Network

4 yılı aşkın süredir binlerce mezunumuzla birlikte oluşturduğumuz, teknoloji ve kariyer odaklı çok geniş bir networkün desteğini eğitim ve iş bulma sürecinde her an yanınızda hissedeceksiniz.

3. Kariyer Desteği

Kariyer koçlarımız, size özel hazırladıkları kariyer planlarıyla kursa başladığınızdan işe girdiğiniz ana kadar yanınızdalar. IT sektöründe kariyer hedefleyenler için çok önemli olan Resume & CV hazırlama, Linkedln profili oluşturma ve iş mülakatlarına hazırlık konularında birebir destek veriyoruz. Ayrıca, ABD’de Data Science sektöründe çalışan uzmanların bilgi ve deneyimlerini paylaştığı kariyer söyleşileri düzenliyoruz.

4. Mentörlük Hizmetlerimiz

Mentörlerimiz, haftalık oturumlarda ve ihtiyacınız olan her an yanınızdalar. Mentörlerimiz öğrenme sürecinizi birebir takip ederek bilgi eksiklerinizi tamamlıyor ve problemlerinize çözüm üretiyorlar. Bununla birlikte, kurs boyunca yapacağınız projelerde ve iş mülakatlarına hazırlık konusunda da size danışmanlık yapıyorlar.

5. Teknik Destek

Profesyonel teknik ekibimiz, kurulum ve erişim başta olmak üzere tüm teknik sorunlarınıza anında müdahale ederek çözüyor ve eğitiminize odaklanmanızın önündeki engelleri ortadan kaldırıyorlar.

6. Küçük Çalışma Grupları

TechPro Education’da “Bu konuyu anlamadım”, “Dersten geri kaldım” gibi sorunlara yer yok. Anlaşılmayan konularla ilgili ya da herhangi bir nedenle dersi takip edememiş öğrencilerimize özel küçük çalışma grupları oluşturuyor ve geri kalmanıza izin vermiyoruz.

7. Zengin Dijital Dokümantasyon

Uzman eğitmenlerimiz tarafından derslerin pekişmesine yönelik hazırladığımız dijital dokümanlar ile ders kayıtlarımızı konu başlıklarına göre ayırarak oluşturduğumuz kısa videoları ücretsiz olarak sunuyoruz.

8. Proje Tabanlı Eğitim

Eğitim boyunca yapacağınız uygulama odaklı 20 Capstone projesi sayesinde veri bilimi ile ilgili gerçek dünya problemlerini çözmeye yönelik yeteneklerinizi geliştireceksiniz. Bu deneyim, size pratik bilgi kazandırmanın ötesinde iş dünyasını etkileyecek bir portföy oluşturmanızı da sağlayacak.

9. Kurs Sonrası Staj Olanağı

Data Science kursundan mezun olan öğrencilerimizden isteyenlere ABD ve Avrupa ülkelerinde staj yapma olanağı sağlıyoruz. Mezunlarımızın staj yaptıkları şirketlerle iletişimlerini ve staj projelerini de TechPro Education olarak koordine ediyoruz. 2-4 ay arası süren stajlarda, veri analizi ve tahmin modelleri üzerinde çalışmanızı sağlayarak sizi sektöre en iyi şekilde hazırlıyoruz.

10. Silikon Vadisi Projelerinde Çalışma Fırsatı

Data Science kursundan mezun olan bütün öğrencilerimize, Stanford Üniversitesi hocalarının mentörlüğünde Silikon vadisi yapay zeka projelerinde çalışma fırsatı sunuyoruz. Kurs bitiminde yapılacak sınavda başarılı olan öğrencilerimiz kısa bir eğitim sonrası ilgili projelere yönlendiriliyor ve kariyer yolculuklarına Silikon vadisi şirketlerinde başlamış oluyorlar.  

11. İngiltere’den Üniversite Diploması

İngiltere’de bulunan Richmond College ile yaptığımız işbirliği doğrultusunda; tüm öğrencilerimiz TechPro Education’dan mezun olduktan sonra hiçbir ekstra ders almadan sadece Richmond College’ın belirlediği ödev ve sınavları tamamlayarak İngiltere’de 2 yıllık bir üniversite eğitimi almış olacaklar. İsteyenler Richmond College’da ya da İngiltere’de başka bir üniversitede yalnızca 1 sene okuyarak “IT and Computing” alanında tüm dünyada geçerli tam lisans diploması alabilecekler. Richmond College, TechPro Education mezunlarına bu imkanı, normal ücretin %60’ına varan indirimlerle sunuyor.

12. Ekstra Yabancı Dil Eğitimi

ABD’den Lena Schools ile yaptığımız  işbirliği sonucunda, kurslarımızdan herhangi birine kaydolan öğrencilerimizin tamamına Rosetta Stone’un İngilizce başta olmak üzere 24 ayrı yabancı dil eğitimini tamamen ücretsiz sunuyoruz.

13. Almanya Job Center İşbirliği

Almanya’dan aldığımız Job Center akreditasyonu ile, Almanya’da yaşayan öğrencilerimiz artık TechPro Education’dan tamamen ÜCRETSİZ eğitim alma şansına sahipler.  Almanya’daki öğrencilerimiz, Job Center onaylı sunduğumuz kurslarla; maliyet ve iş bulma kaygılarından uzak biçimde sadece hayallerindeki kariyere odaklanacaklar.

Kurs ne kadar sürecek?

Data Science kursumuz bitirme projesiyle birlikte toplam 7 ayda tamamlanmaktadır.

Eğitimde Hangi Konular Yer Alıyor?

Kursumuz Data Analysis (Veri Analizi) ve Artificial Intelligence (Yapay Zeka) olmak üzere 2 modülden oluşmaktadır. Herbir modül 3,5 ay sürmektedir.

Data Analysis Modülü

IT Fundamentals

IT Fundamentals derslerimiz, hem bilgi teknolojileri dünyasının temel kavramlarını öğrenmenizi hem de veri biliminin heyecan verici  dünyasına girmeden önce sağlıklı bir altyapı edinmenizi sağlıyor.

Core Python

Core Python derslerimizle, Python’ın veri bilimi kütüphanelerine geçmeden önce veri tipleri, döngüler, fonksiyon ve metotlar gibi temel konularını öğrenerek Python’da kod yazma becerinizi geliştireceksiniz.

SDLC (Software Development Life Cycle)

Yazılım geliştirme sürecini en başından sonuna kadar doğru yönetebilmek için gerekli olan SDLC, veri bilimi ve yapay zeka alanında geliştirilecek olan yazılım projelerinin sağlıklı yürütülebilmesi için de hayati derecede önem taşıyor.

Advanced Python

Data Science kursumuzda, veri biliminin en popüler yazılım dili olan Python’ı temel seviyede öğretmekle yetinmiyor, ileri derecede Python konularını da kavramanızı sağlıyoruz. Böylelikle, makine öğrenmesi modellerini geliştirirken Python dilini bütün yönleriyle ustalıkla kullanabilme yeteneği kazanacaksınız.

Git & GitHub

Veri bilimi projelerinde değişikliklerin takip edilmesini sağlayan Git ile ortak projeler geliştirmeyi mümkün kılan GitHub platformları, veri analizi ve yapay zeka modelleri açısından da vazgeçilmez bir öneme sahip. Veri Bilimi kursumuzda, Git ve GitHub araçlarını bütün özellikleriyle etkin bir şekilde kullanmayı öğreneceksiniz. Bu alandaki bilgi ve beceriniz, modern veri bilimi süreçlerine uyum sağlamanızı kolaylaştırarak iş piyasasında sizi herkesten öne çıkaracak.

SQL – PostgreSQL / MSSQL

İlişkisel veri tabanlarından veri çekme, ekleme, yönetme vb. işler için kullanılan uluslararası bir sorgu dili olan SQL (Structured Query Language), bir veri bilimcinin sahip olması gereken en temel yeteneklerden birisidir. TechPro Education Veri bilimi kursumuzda dünyada en çok kullanılan veri tabanı yönetim sistemlerinden olan PostgreSQL ve MSSQL’i derinlemesine bütün yönleriyle kavrayarak temel seviyeden ileri düzeye kadar SQL’e tamamen hakim olacak ve veri analizinde yetkinlik kazanacaksınız.

HTML & CSS

Veri bilimi kursumuzda, bir web sayfasının yapı ve içeriğini oluşturmak için kullanılan HTML dili ile sayfanın stili ve düzenini oluşturmak için gerekli olan CSS araçlarını öğrenerek web geliştirme sürecini de kavramış olacaksınız. 

Google Sheets

Google tarafından Excel’e alternatif olarak çıkartılan Google Sheets, bulut üzerinden kurulum gerektirmeyen kullanımı, ücretsiz olması, mobil uyumluluğu ve ortak çalışma desteği gibi pek çok özelliğiyle veri bilimcilerin vazgeçilmez araçlarından biri oldu. Kursumuzda Google Sheets’i profesyonel anlamda kullanabilecek düzeyde öğrenmiş olacaksınız.  

Numpy

Veri bilimciler için temel matematiksel işlemlerden karmaşık istatistiksel analizlere kadar geniş bir yelpazede büyük veri kümeleri üzerinde hızlı ve etkili hesaplamalar yapmayı sağlayan bu harika kütüphaneyi öğrenerek, veri analizi yeteneğinizi en üst düzeye taşıyacaksınız.

Pandas

Bir veri bilimcinin temel analiz aracı olan Pandas kütüphanesi ile büyük veri setlerini kolayca işleyebilme, temizleyebilme ve görselleştirebilme yeteneğini kazanaksınız. Kursumuzda, Pandas kullanarak veri setlerinde her türlü veri analizi işlemini rahatlıkla yapabileceksiniz.   

EDA (Explanotary Data Analysis)

EDA (Keşifsel Veri Analizi), veri biliminin temel taşlarından biridir ve veri setlerini anlama, potansiyel sorunları tespit etme ve doğru modelleme yöntemini seçme konusunda kritik bir rol oynar. Bu süreç, veriye derinlemesine bir bakışla analiz öncesi varsayımların doğrulanmasını sağlar. Sizi verinin gizemli dünyasını keşfe çıkaracak olan EDA dersimizle, bu çok önemli beceriyi uzman eğitmenlerimizin profesyonel sunumuyla edinmiş olacaksınız.

Data Visualization (Veri Görselleştirme)

Veri Görselleştirme, veri biliminin en etkili araçlarından biri olup karmaşık veri setlerini anlaşılır ve etkileyici görseller yolu ile veri dünyasına aşina olmayan insanlara anlatabilme imkanı sunar. TechPro Education, veri görselleştirmenin bu öneminden ötürü, Python’ın Matplotlib, Seaborn, Plotly ve Bokeh görselleştirme kütüphanelerinin dördünü de Data Science programına dahil etti.

Tableau & Power BI  

Data Science programımızda, sadece yazılım tabanlı analiz ve görselleştirmeyle sınırlı kalmıyoruz. Dünyanın önde gelen veri görselleştirme araçları olan Salesforce'un Tableau'su ve Microsoft'un Power BI'sını da öğretiyoruz. Bu programlarla kazandığınız yetkinlik, veri dünyasında sizi daha da güçlü kılacak.

Data Storytelling

Veri bilimi kursumuzda, size en üst düzeyde teknik becerileri kazandırmanın ötesine geçiyoruz. Hem Python'ın önde gelen görselleştirme kütüphanelerini hem de sektörün zirvesindeki Tableau ve Power BI programlarını öğretiyoruz. Ancak veri bilimcinin elindeki gerçek güç, bu araçları kullanarak etkileyici ve anlamlı hikayeler oluşturabilmesine bağlı. Bu bilinçle, 'Data Storytelling' dersimizde veri görselleştirmenin derin felsefesini, amacını ve veri ile hikaye anlatmanın ilkelerini öğretiyoruz. Bu yetenek, analizlerinizi rakamlardan çok daha fazlasına, duygusal ve ikna edici hikayelere dönüştürmenizi sağlayacak.

İstatistik

Kursumuzda veri biliminin temeli sayılan İstatistik derslerini de kolaylıkla anlayabileceğiniz bir şekilde sunuyoruz. Hem analitik hem de bütüncül bir bakışla kolaydan zora doğru ele aldığımız İstatistik konularını, makine öğrenmesi modülünün hemen öncesinde işleyerek yapay zekanın arka planını ve ilkelerini kavramınızı kolaylaştırıyoruz.

Aslında her sektörde ihtiyaç duyulan İstatistik dersiyle, veriye dayalı kararlar alırken güvenle hareket edebilmeniz için gereken temel bilgileri kazanacaksınız. Veri biliminin kalbinde yer alan bu bilgiyle, analizlerinizde daha bilinçli ve etkili sonuçlara ulaşacaksınız.

Artificial Intelligence Modülü

Makine Öğrenmesi

Data Science kursumuzun 2. modülü olan Yapay zeka eğitimimiz  Makine öğrenmesi dersleri ile başlıyor. Yapay zeka modellerinin temeli olan ve günümüzde bir çok sektörde devrim yaratan makine öğrenmesi algoritmalarını uzman eğitmenlerimizden öğrenerek siz de özgün modeller oluşturabileceksiniz.

Hem teorik hem de uygulamalı bir şekilde sunduğumuz Makine öğrenmesi eğitiminde hem Supervised hem de Unsupervised Learning modellerinde uzmanlaşacaksınız. Dijital çağın bu kritik becerisini öğrenerek geleceğin lideri olma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Derin Öğrenme

Makine öğrenmesi ile birlikte yapay zekanın diğer önemli alt dalı olan Derin öğrenme, bugün çok popüler olan ChatGPT gibi büyük dil modellerinin de temelini oluşturuyor. Yapay zeka modellerinin nasıl çalıştığını bütün yönleriyle öğrenmek ve gelişmiş yapay zeka projelerinde yer almak istiyorsanız derin öğrenme eğitimimiz tam size göre!  

Derin öğrenme eğitimimizde NLP, Computer Vision ve daha pek çok ileri düzey konuları derinlemesine kavrayacak ve öğrendiklerinizi anında projelerle uygulamaya dönüştüreceksiniz.  

Deployment

Yapay zeka modülümüzün 3. Aşamasında, oluşturduğunuz modeli son kullanıcıya ulaştırmanın yöntemlerini öğretiyoruz. Veri bilimcisi ve yapay zeka uzmanı olarak geliştirdiğiniz modellerin gerçek dünyada kullanılabilmesi için 'Deployment' aşaması kritik bir öneme sahiptir. Modelinizi eğittikten sonra, onu gerçek zamanlı uygulamalara nasıl entegre edeceğiniz ve kullanıcılarınıza nasıl sunacağınız büyük fark yaratır.        

Deployment derslerimizde bu alandaki araçlardan Streamlit ve Flask ile hızlı ve etkili web uygulamaları oluşturabilir; Heroku, AWS gibi bulut platformlarıyla modellerinizi ölçeklendirilebilir ve erişilebilir hale getirebilirsiniz. Docker'ın konteyner teknolojisi sayesinde ise modellerinizi her ortamda tutarlı ve sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Bitirme Projesi

Öğrencilerimiz kurs boyunca hocalarımız eşliğinde tam 20 capstone proje yapıyorlar. Bitirme projesi kapsamında ise her öğrencimiz, özgün bir yapay zeka modeli oluşturarak eğitim sürecini tamamlıyor.

Uygulama odaklı tüm bu projelerimiz sayesinde gerçek dünya problemlerini çözme yeteneklerinizi geliştirmiş olacaksınız. Çalışmalarınızı GitHub, Linkedln vb. platformlarda yayınlayarak iş dünyasını etkileyecek bir portföy oluşturabilirsiniz.

STAJ FIRSATI

Kurs bitiminde isteyen öğrencilerimize 2-4 ay süre ile ABD ve Avrupa şirketlerinde staj imkanı sunuyoruz. Bu stajda, kurs boyunca öğrendiğiniz bütün araç ve uygulamaları gerçek bir iş ortamında uygulama fırsatı bulacaksınız.

Projede, hem bir şirketin gerçek verilerini analiz edecek hem de bu verilerden hareketle oluşturacağınız makine öğrenmesi modelleriyle şirketin geleceğine yön vermenin heyecanını yaşayacaksınız. Staj sonunda ise, şirkette çalıştığınızı gösteren bir sertifika-deneyim belgesi verilecektir.

Kursu Bitirdikten Sonra Hangi İşlere Başvurabilirim?

Kursumuzun ilk 3,5 ayını oluşturan Data Analyst modülünü bitirdikten sonra

 • - Data Analyst
 • - Veri Analisti
 • - Data Architect
 • - Database Administrator
 • - Business Analytics Specialist
 • - Business Analyst
 • - BI Developer
 • - İş Zekası Yazılım Uzmanı

Kursumuzun Yapay zeka modülünü bitirdikten sonra ise;

 • - Data Scientist
 • - Veri Bilimcisi
 • - Data Engineer
 • - Machine Learning Engineer
 • - Deep Learning Engineer
 • - AI Engineer
 • - AI Specialist

vb. meslek ünvanlarıyla ilgili tüm pozisyonlara iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bu Alanda Maaşlar Ortalama Ne Kadardır?          

ABD’de bir Data Scientist yıllık ortalama 124.413 $ kazanmaktadır. Machine Learning Engineer ise ortalama 160.589 $ kazanmaktadır. (Kaynak: indeed.com)

Data Science internship programı buluşmasıyla düzenlenen Yapay Zeka Dünyasına Bir Yolculuk tanıtım videomuzu izleyebilir, kursumuzun içeriği konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz...