Yazılım Test Uzmanı

Yazılım Test Uzmanı kursu, otomasyon teknolojileri, API testleri, mobil testler ve modern test araçları gibi geniş bir yelpazede detaylı bir eğitim içeriği sunarak sizi sektörde aranan nitelikli bir uzmana dönüştürüyor.

Yazılım Test Uzmanı Kimdir, Ne İş Yapar?

Yazılım Test Uzmanı (Full Stack Automation Engineer), başından sonuna kadar bir yazılım ürününün kalitesini kontrol etmekle görevli olan kişidir. Bu uzmanlar, yaptıkları detaylı testlerle bir yazılımın veya uygulamanın piyasaya sürülmeden önce tüm hata ve eksikliklerinin tespit edilerek giderilmesini sağlarlar. Bu yönüyle bir nevi 'kalite kontrol görevlisi' gibidirler ve yazılım geliştirme sürecinde kritik rol oynarlar.

Buradaki ‘Full Stack' terimi, bir yazılımın hem Front-end denilen ön (kullanıcıların gördüğü kısım) ve Back-end denilen arka yüzü (sunucu tarafı) hem de yazılımları birbirlerine bağlayan arayüzler olan API’ler üzerinde testler yapabilen kişi anlamına gelir.

'Automation' yani otomasyon kısmı ise bu uzmanın, yazılım test süreçlerini otomatikleştirmek için gereken yeteneklere sahip olduğunu gösterir. TechPro Education’ın Yazılım Test Uzmanı programı, yazılım testi alanında sektörde aranan bütün bilgi ve becerileri size kazandırmayı amaçlar.   

Neden Yazılım Test Mühendisliği?

Test uzmanlığı, yazılımın her seviyesinde kalitenin sağlanmasında ve hataların en aza indirilmesinde kritik öneme sahiptir. Yazılım teknolojilerinin çok hızlı gelişmesi ve karmaşıklığının artmasıyla birlikte otomatik testlerin önemi de artmaktadır. Grand View Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre, test otomasyonu pazarının 2025 yılına kadar yıllık yüzde 15 oranında büyümesi bekleniyor. Bu da, sektördeki Otomasyon mühendislerine olan talebin artacağı anlamına gelmektedir.

Bunlarla birlikte, sürekli genişleyen mobil ve web uygulama pazarı ile son yıllarda çok hızlı gelişen yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojileri de test otomasyonu pazarına yeni boyutlar kazandırmıştır. Tüm bu gelişmeler, Yazılım test uzmanlarının günümüzde ve gelecekte yazılım sektörü açısından ne kadar önemli olduğunu/olacağını göstermektedir. TechPro Education'ın Yazılım Test Uzmanı eğitimi, bu alandaki piyasa talebini karşılayacak nitelikli uzmanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Neden Bootcamp?

Bootcampler, IT ve yazılım sektöründe, şirketlerin aradığı spesifik niteliklere sahip olan uzmanları kısa zamanda yetiştiren online eğitim kurumlarıdır. Eğitim içerik ve metodlarımız, sektördeki talep ve ihtiyaçlara göre tasarlanmakta ve sürekli güncellenmektedir. Bu bağlamda TechPro Education, Yazılım Test Uzmanı kursuyla, size teknoloji şirketlerinin aradığı donanımı en üst seviyede kazandırmayı hedeflemektedir.

 • Bootcampler doğrudan, sektörün aradığı spesifik uzman ihtiyacına yönelik tasarlanmış bir eğitim konsepti sunar.
 • Bootcamplerde işe girebilecek düzeyde bilgi ve beceriyi 6-8 ay gibi kısa bir sürede kazanırsınız.
 • Bootcamplerde gereksiz detaylar öğretilmez; sadece iş hayatında kullanacağınız bilgi ve becerileri öğrenirsiniz.
 • Bootcampler sadece eğitim vermez, mentörlük ve kariyer hizmetleriyle işe girene kadar sizi desteklemeye devam eder.
 • Sürenin kısalığı ve online eğitim avantajıyla bootcampler, öğrenim masraflarını minimize eder.

Neden TechPro Education?

1. Sektörel Tecrübemiz

TechPro Education kurucuları, ABD’de Bank of America, Mastercard, ve Boats Group gibi dünya çapındaki IT firmalarında çalışmaktadır. Sektörün tam merkezinde olmanın avantajıyla yeni trend ve gelişmeleri yakından takip ederek kullanıyor ve anında eğitimlerimize yansıtıyoruz.

Bundan dolayı TechPro Education, bağımsız değerlendirme kuruluşu Course Report’un 2023 En İyi QA Testing Bootcamp'i arasında yer almaktadır.

2. Geniş Bir Network

4 yılı aşkın süredir binlerce mezunumuzla birlikte oluşturduğumuz, teknoloji ve kariyer odaklı çok geniş bir networkün desteğini eğitim ve iş bulma sürecinde her an yanınızda hissedeceksiniz.

3. Kariyer Desteği

Kariyer koçlarımız, size özel hazırladıkları kariyer planlarıyla kursa başladığınızdan işe girdiğiniz ana kadar yanınızdalar. IT sektöründe kariyer hedefleyenler için çok önemli olan Resume & CV hazırlama, Linkedln profili oluşturma ve iş mülakatlarına hazırlık konularında verdiğimiz birebir rehberlik ve eğitimlerimizle kariyer hedeflerinizi ulaşılır kılıyoruz.

4. Mentörlük Hizmetlerimiz

Mentörlerimiz, haftalık oturumlarda ve ihtiyacınız olan her an yanınızdalar. Mentörlerimiz öğrenme sürecinizi birebir takip ederek bilgi eksiklerinizi tamamlıyor ve problemlerinize çözüm üretiyorlar. Bununla birlikte, kurs boyunca yapacağınız projelerde ve iş mülakatlarına hazırlık konusunda da size danışmanlık yapıyorlar.

5. Teknik Destek

Profesyonel teknik ekibimiz, kurulum ve erişim başta olmak üzere tüm teknik sorunlarınıza anında müdahale ederek çözüyor ve eğitiminize odaklanmanızın önündeki engelleri ortadan kaldırıyorlar.

6. Gündüz & Akşam Esnek Ders Saatleri

TechPro Education’ın programlarının çoğu hem gündüz hem de akşam ders saati seçenekleriyle sunulmakta olup, hangi zaman dilimi sizin için daha uygunsa onu tercih edebilirsiniz.

7. Türkçe-İngilizce Kurs Seçenekleri

Türkçe ve İngilizce olarak 2 dilde sunduğumuz programlarımızdan birine kayıt olan öğrencilerimize, diğer dilin ders kayıtlarına da ücretsiz erişim hakkı veriyoruz.

8. Küçük Çalışma Grupları

TechPro Education’da “Bu konuyu anlamadım”, “Dersten geri kaldım” gibi sorunlara yer yok. Anlaşılmayan konularla ilgili ya da herhangi bir nedenle dersi takip edememiş öğrencilerimize özel küçük çalışma grupları oluşturuyor ve geri kalmanıza izin vermiyoruz.

9. Zengin Dijital Dokümantasyon

Uzman eğitmenlerimiz tarafından hazırlanan Java Soru Bankası, Salesforce Apex Soru bankası vb. mülakat & sertifika sınavlarına hazırlık dokümanları ile derslerin pekişmesine yönelik hazırladığımız dijital dokümanları tamamen ücretsiz olarak sunuyoruz. Bunlarla birlikte, ders kayıtlarımızı konu başlıklarına göre ayırarak kısa videolar oluşturuyor ve  hizmetinize sunuyoruz.

10. Proje Tabanlı Eğitim

Automation Engineer kursumuzda öğrendiğiniz konuları, eğitim boyunca yapacağınız çok sayıda mini proje ile anında uygulayacaksınız. Selenium dersinde yapılacak olan 2 haftalık TestNG projesi ve kurs sonundaki 1 aylık bitirme projesiyle de program boyunca öğrendiğiniz tüm araçları kapsamlı bir şekilde uygulama fırsatı bulacaksınız.

11. İngiltere’den Üniversite Diploması

İngiltere’de bulunan Richmond College ile yaptığımız işbirliği doğrultusunda; tüm öğrencilerimiz TechPro Education’dan mezun olduktan sonra hiçbir ekstra ders almadan sadece Richmond College’ın belirlediği ödev ve sınavları tamamlayarak İngiltere’de 2 yıllık bir üniversite eğitimi almış olacaklar. İsteyenler Richmond College’da ya da İngiltere’de başka bir üniversitede yalnızca 1 sene okuyarak “IT and Computing” alanında tüm dünyada geçerli tam lisans diploması alabilecekler. Richmond College, TechPro Education mezunlarına bu imkanı, normal ücretin %60’ına varan indirimlerle sunuyor. Detaylı bilgi için Richmond College sayfamızı inceleyebilirsiniz.

12. Ekstra Yabancı Dil Eğitimi

ABD’den Lena Schools ile yaptığımız  işbirliği sonucunda, kurslarımızdan herhangi birine kaydolan öğrencilerimizin tamamına Rosetta Stone’un İngilizce başta olmak üzere 24 ayrı yabancı dil eğitimini tamamen ücretsiz sunuyoruz.

13. Almanya Job Center İşbirliği

Almanya’dan aldığımız Job Center akreditasyonu ile, Almanya’da yaşayan öğrencilerimiz artık TechPro Education’dan tamamen ÜCRETSİZ eğitim alma şansına sahipler. Almanya’daki öğrencilerimiz, Job Center onaylı sunduğumuz kurslarla; maliyet ve iş bulma kaygılarından uzak biçimde sadece hayallerindeki kariyere odaklanacaklar.

Kurs ne kadar sürecek?

Yazılım Test Uzmanı kursumuz bitirme projesiyle birlikte toplam 32 haftada tamamlanmaktadır.

Eğitimde Hangi Konular Yer Alıyor?

IT Fundamentals

IT Fundamentals derslerimiz, hem bilgi teknolojileri dünyasının temel kavramlarını öğrenmenizi sağlıyor hem de yazılım testi dünyasına girmeden önce sağlıklı bir altyapı edinmenizi sağlıyor.

Core Java

Core Java derslerimiz, Test Otomasyon mühendisliği alanında en çok kullanılan Java programlama dilinin temellerini öğreterek; test sürecinde Java kodlarını doğru okuma ve yazabilme becerisi kazanmanızı sağlıyor.

SDLC (Software Development Life Cycle)

Yazılım geliştirme sürecini en başından sonuna kadar doğru yönetebilmek için gerekli olan SDLC, bu sürecin vazgeçilmez ve çok kritik bir ayağı olan Test otomasyonu açısından da hayati derecede önem taşıyor.

STLC (Software Testing Life Cycle)

Yazılım geliştirme açısından SDLC ne kadar önemliyse yazılım testi süreç döngüsünü ifade eden STLC de, Test Otomasyon mühendisleri açısından aynı derecede önem taşıyor.

Lambda

Java’da daha açık, sade ve az kod yazmamızı sağlayan Lambda fonksiyonları, yazılım testlerinin etkinliğini arttırarak test uzmanlarının işlerini oldukça kolaylaştıran işlevsel ve harika özellikler sunuyor.

Manuel Test

Manuel Testler, kullanıcı deneyimini daha iyi simule etmesi açısından yazılım test alanında hala önem ve geçerliliğini koruyor. TechPro Education Automation Engineer kursunda, en ileri test otomasyon becerilerini edinmekle kalmayacak; manuel test alanında da yetkinlik kazanacaksınız.

Git & GitHub

Yazılım projelerinde değişikliklerin takip edilmesini sağlayan Git ile ortak projeler geliştirmeyi mümkün kılan GitHub platformları, yazılım testi açısından da vazgeçilmez bir öneme sahip. Test Otomasyon Mühendisliği kursumuzda, Git ve GitHub araçlarını bütün özellikleriyle etkin bir şekilde kullanmayı öğreneceksiniz. Bu alandaki bilgi ve beceriniz, modern yazılım geliştirme süreçlerine uyum sağlamanızı kolaylaştırarak iş piyasasında sizi herkesten birkaç adım öne çıkaracak.

SQL (Structured Query Language)

Veri tabanları ile iletişim kurmak ve veri tabanı yönetim sistemleri aracılığıyla buralardan veri çekmek, sorgulamak, ve yönetmek için kullanılan uluslararası bir sorgu dili olan SQL, yazılım test uzmanlarının kazanması gereken en temel beceriler arasında yer alıyor. TechPro Education Yazılım Test Uzmanı kursunda alacağınız SQL dersleriyle, temel seviyeden ileri düzeye kadar SQL’e tamamen hakim olacak ve veri tabanı testlerinde yetkinlik kazanacaksınız.

JDBC (Java DataBase Connectivity)

Java dilinde veritabanlarına erişim sağlamak için kullanılan bir API (Uygulama Programlama Arayüzü) seti olan JDBC, yazılım test alanında bilinmesi gereken temel araçlar arasında yer alıyor. Yazılım test uzmanları,  JDBC'nin sağladığı veri tabanı kontrolü, Selenium gibi Java tabanlı frameworklar ile entegrasyonu, veri manipülasyon imkanları ve farklı veri tabanı sistemlerine uyumluluk gibi özellikler sayesinde veritabanı işlemlerini daha esnek, doğru ve otomatize bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler.

HTML & CSS

Bir web sayfasının yapı ve içeriğini oluşturmak için kullanılan HTML dili ile sayfanın stili ve düzenini oluşturmak için gerekli olan CSS araçlarını öğrenerek, bir Tester’ın mutlaka hakim olması gereken web geliştirme sürecini bütünüyle kavramış olacaksınız. 

Selenium

Selenium, yazılım test sektöründe front-end alanında en çok kullanılan test otomasyon aracıdır. Web uygulamalarını farklı tarayıcı ve platformlarda test etmek için kullanılan Selenium, bir web tarayıcısı gibi davranarak kullanıcı etkileşimlerini simüle eder. Çeşitli programlama dilleri (Java, Python, C#, Ruby vb.) ile entegre çalışabildiğinden dolayı test senaryolarınızı dilediğiniz dilde yazma imkanı verir.

Selenium'un sunduğu bu otomasyon kabiliyeti, yazılımın hızlı bir şekilde geliştirilmesi ve güncellenmesi süreçlerini kolaylaştırır. Ayrıca, farklı tarayıcı ve işletim sistemleri üzerinde test yapabilme olanağı sağladığından dolayı yazılımın farklı ortamlardaki performansını ölçmek için kritiktir. Kısacası, Selenium yazılım testi süreçlerini hızlandıran, standartlaştıran ve otomatize eden çok yönlü bir araçtır.

Yazılım testi açısından bu denli önemli olan Selenium, Automation Engineer kursumuzda da hassasiyetle ele alınarak en güncel ve kapsamlı bir içerikle sunulmaktadır. Toplam 35 gün süren Selenium derslerimizde Maven, Junit ve Cucumber gibi Seleniumla birlikte kullanılan diğer araçlar da uygulamalı bir şekilde öğretilmekte olup Selenium ve ilgili araçlara tam anlamıyla hakim olmanız sağlanmaktadır.   

TestNG Projesi

Selenium dersinin hemen sonrasındaki 2 haftalık TestNG projesinde, JUnit'e alternatif olarak tasarlanan TestNG frameworkü ile testler geliştirerek öğrendiklerinizi uygulama fırsatı bulacaksınız.

Selenide

TechPro Education, mezunlarının daha donanımlı olarak sektörde yer almaları için; Selenium altyapısını kullanan ancak ona göre daha kullanıcı dostu bir arayüz sunan Selenide aracını da ders programına dahil etmiştir. Selenium'un sunduğu özellikleri daha kolay ve optimize edilmiş bir şekilde kullanmanızı sağlayan Selenide derslerimizden kesitleri izleyebilirsiniz

API (Application Programming Interface)

İki ayrı uygulama ya da yazılımı birbirlerine bağlayan arayüzleri ifade eden API'ler bir programın ya da uygulamanın "iletişim kapısı" gibidir. Bundan dolayı yazılım testinde API’lerin düzgün çalışıp-çalışmadığının kontrolü çok önemlidir. Automation Engineer kursumuzda Postman, Smoke Test ve TestNG vb. pek çok araç ve metotla API testinin tüm detaylarını öğreneceksiniz.

AWS (Amazon Web Services)

Bulut bilişim platformları, sunduğu esneklik ve kolaylıklardan dolayı yazılım test alanında her geçen gün etki ve önemini arttırıyor. Automation Engineer kursumuzda dünyanın en gelişmiş ve pazar payı en yüksek bulut çözüm platformu olan AWS eğitimiyle, öğrencilerimizin bu imkanların farkında olmasını sağlıyoruz.

Docker

Bir yazılımın tüm bilgisayar ve serverlarda sorunsuz çalışmasını sağlayan Docker konteynır teknolojisi, yazılım testleri açısından da çok sayıda kolaylık sunuyor. Docker’ı kullanarak, yaptığınız testlerin kapsam ve uyumluluğunu arttırak ürün kalitesini yükseltebilirsiniz.

JMeter

Apache Software Foundation tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir performans testi aracı olan JMeter, özellikle web uygulamaları ve API'lerin yüksek trafik altında nasıl performans gösterdiğini ölçmek için kullanılıyor. JMeter dersimizde, fonksiyonel olmayan testler arasında bulunan performans testinin nasıl yapılacağını bütün yönleriyle uygulamalı olarak öğreneceksiniz.

Jenkins

Bir yazılım projesindeki süreçleri otomatize etmek için kullanılan popüler bir açık kaynaklı araç olan Jenkins, yazılım test uzmanlarının otomasyon becerilerinin gelişmesi açısından kritik bir önem taşımaktadır. Bu yönüyle, Automation Engineer kursunda sunduğumuz Jenkins dersleri, sizlerin sektörde daha donanımlı ve güçlü bir şekilde yer almanızı sağlayacaktır.

Jira & Xray

Yazılım projelerinde görev yönetimi ve iş akış organizasyonu sağlayan çok faydalı bir araç olan Jira, yazılım test süreci açısından da; test senaryolarının oluşturulması, sonuçlarının kaydedilmesi ve hataların (bug) izlenmesi için oldukça kullanışlıdır. Jira ile test süreçleri ve sonuçları daha görünür hale gelir, bu da daha etkin bir hata yönetimi ve kalite kontrol sağlar.

TechPro Education Automation Engineer eğitim müfredatında, yazılım test sürecinin yönetimi açısından çok kritik olan Jira’nın yanısıra; bu sürecin Jira ve Jenkins gibi otomasyon araçlarıyla entegrasyonunu sağlayan Xray da yer almaktadır. Bu şekilde, hem Jira hem de Xray alanında öğrencilerimizi geliştirerek daha etkin ve organize bir test süreci yürütmelerini sağlıyoruz.

Appium

Yazılım Test Uzmanı kursumuzda, mobil uygulamalar için otomatik testler yapmayı sağlayan açık kaynaklı bir araç olan Appium aracını da bütün yönleriyle öğretiyoruz. Mobil uygulamaların kullanım alanının artmasıyla birlikte bu uygulamalarda hataya olan toleransın da azaldığını görüyoruz. Bundan dolayı da, Appium gibi mobil yazılım test araçlarını kullanabilme becerisi, yazılım test uzmanları açısından her geçen gün daha da önem kazanıyor.      

Selenium Grid

Selenium testlerinin birden fazla makine, tarayıcı ve işletim sistemi üzerinde paralel olarak çalıştırılmasını sağlayan Selenium Grid ile kaynaklarınızı optimize ederek test süreçlerini hızlandırmış olacaksınız.

Cypress

Web uygulamaları için özel olarak tasarlanmış yeni nesil bir framework olan Cypress hem birim testleri (unit tests) hem de uçtan uca (end-to-end) testler yapmayı kolaylaştırmaktadır. Etkili ve kullanıcı dostu bir çözüm olarak Cypress, mevcut web uygulamalarının kalitesini önemli ölçüde artırdığından dolayı yazılım testi açısından çok önemli bir role sahiptir.          

Bunun farkında olan TechPro Education, Selenium'un yanı sıra Cypress eğitimini de müfredatına dahil etmiştir. Eğitimde güncel teknolojileri takip ederek hızlıca içeriğine adapte eden proaktif yaklaşımımızla, Test Otomasyonu alanında başarılı bir kariyer için gerekli tüm becerileri size kazandırmayı hedefliyoruz.

Micro Services

Bir yazılım sürecini küçük, bağımsız ve özerk servisler halinde tasarlamayı ve oluşturmayı ifade eden Micro Services mimarisi, test süreçlerinin de mikro seviyede yönetilmesini sağlıyor. TechPro Education Micro Services eğitimi ile daha hızlı ve etkin testler geliştirmek sizin için artık mümkün hale gelecek. 

Bitirme Projesi

Kurs sonunda, 1 ay sürecek olan bitirme projesinde Java, Selenium, GitHub, Jira, SQL, Jenkins, HTML, SDLC ve kurs boyunca öğrendiğiniz diğer bütün araç ve uygulamaları gerçek dünyanın birebir simule edildiği ortamlarda uygulama fırsatı bulacaksınız.

Projede, yazılım geliştiren tüm profesyonel şirketlerin kullandığı Agile felsefesini bütün boyutlarıyla kavrayacak ve bu yaklaşımın uygulamaya dönük tarafını temsil eden Scrum yöntemlerini de uygulama deneyimi kazanacaksınız.

Kursu Bitirdikten Sonra Hangi İşlere Başvurabilirim?

Yazılım Test Uzmanı kursunu bitirdikten sonra aşağıdaki meslek ünvanlarıyla ilgili tüm pozisyonlara iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

 • - Yazılım Test Uzmanı (Full Stack Automation Engineer)
 • - Test Automation Engineer
 • - QA (Quality Assurance) Engineer
 • - Software Developer Engineer in Test (SDET)Automation Test Lead
 • - Functional Tester
 • - Agile Engineer
 • - Mobile Test Automation Engineer
 • - QA Analyst
 • - Manuel Tester
 • - Selenium Automation Analyst

Bu Alanda Maaşlar Ortalama Ne Kadardır?          

ABD’de bir Test Engineer yıllık ortalama 92.220 $ kazanmaktadır. (Kaynak: indeed.com)